درمان خانگی سرفه

15 راهکار درمان سرفه و گرفتگی صدا

 

ما در این مقاله سعی داریم به 15 روش برای درمان سرفه و گرفتگی صدا بپردازیم. در فصول سرد معمولا سرماخوردگی ها همراه با سرفه است. خیلی از افراد از داروخانه برای درمان سرفه، شربت ضد سرفه تهیه میکنند. اما نیازی به این کار نیست. چرا که درمان سرفه راهکارهای ساده و خانگی دارد. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

انواع جوشانده در درمان سرفه

 1. خوردن جوشانده و یا دم کرده بر اساس این ترکیب:  یک لیتر آب + 2 قاشق مرباخوری گل شقایق خشک شده. این دو ماده را با هم ترکیب کرده و به مدت 10 دقیق جوشانده و یا دم کنید. این ترکیب را به صورت ولرم نوش جان کنید.
 2. ترکیب عسل گون و آویشن دم شده

  درمان سرفه با آویشن
  درمان خانگی سرفه با آویشن
 3. خوردن جوشانده و یا دم کرده بر اساس این ترکیب: اجیر خشک سه عدد + عناب سه عدد + کشمش یک قاشق غذاخوری + گل گاو زبان سه قاشق غذاخوری + دو لیوان آب. همه مواد را به جز گل گاو زبان با هم بجوشانید. پس از یک ربع، آن را از صافی رد کنید. حالا مایع به دست آمده را با گل گاو زبان دم کنید و سپس نوش جان کنید.
 4. خوردن جوشانده و یا دم کرده بر اساس این ترکیب: یک فنجان آب شلغم + یک قاشغ غذا خوری عسل کنار + یک قاشق غذاخوری پر سیاوشان + یک قاشق مربا خوری تخم قدومه + د قاشق غذا خوری آویشن + یک قاشق غذا خوری گل پنیرک ( خبازی ) یک قاشق غذاخوری بارهنگ کبیر + یک قاشق مرباخوری به دانه + یک لیتر آب. همه مواد را ترکیب کرده و یکربع بجوشانید و یا دم کنید. سپس شربت به دست آمده را به صورت ولرم نوش جان کنید.
 5. خوردن جوشانده و یا دم کرده بر اساس این ترکیب: انجیر خشک 5 عدد + شیر گاو یک لیوان + آویشن یک قاشق غذاخوری. همه مواد را ترکیب کرده و یکربع بجوشانید. سپس آن را به صورت ولرم نوش جان کنید.
 6. جوشانده گل یونجه زرد که به آن اکلیل الملک هم میگویند.
 7. جوشانده کاکوتی
 8. جوشانده شکاعی ( انوپوردون )
 9. جوشانده بارهنگ صغیر
 10. نوشیدن لعاب دم کرده به دانه
 11. جوشانده نخود در شیر
 12. دم کرده یونجه به همراه تخم یونجه پس از استحمام

سایر روش های درمان سرفه

13. خوردن ( مکیدن ) شیره درخت زردالو که به آن کتیرا هم گفته می‎شود.

 

کتیرا برای سرفه
تاثیر کتیرا بر سرفه

14. خوردن شیره ساقه نیشکر

 

15. جوشانده عناب و یا خوردن عناب خشک

درمان سرفه با عناب
درمان خانگی سرفه با عناب

 

امیدواریم این راهکارها مفید بوده باشد. تنتون سلامت و لبتون خندان باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *