انواع دمنوش های مفید برای بدن

یکی از سوالات رایج در بین افراد این است که انواع دمنوش مفید برای بدن چیست؟ شاید در ظاهر سوال ساده ای باشد. اما هنگامی که این محتوا را مطاعه کنید، متوجه می شوید که برای انتخاب یک دمنوش مفید باید چه سوالاتی را از خود بپرسید. همچنین به سادگی یاد خواهید گرفت که از انواع دمنشو های گیاهی ترکیبی، کدامیک برای شما لازم است و از نوشیدن چه دمنوش گیاهی باید خودداری نمایید. پس با من همراه باشید تا در این رابطه بیشتر بدانیم.

از کجا بفهمم کدامیک از انواع دمنوش خانگی برای من مفید است؟

در ابتدا پیشنهاد می کنم که با طبع خود آشنا شوید. اولین گام این است که بدانید، بدن سالم بدنی است که طبع متعادلی دارد. در واقع به لحاظ علمی، طبع متعادل طبعی است که کمی متمایل به قلیایی شدن باشد. با شناخت طبع خود، بسیاری از سوالات و گره های ذهنی شما در باب انتخاب انواع دمنوش ترکیبی حل خواهد شد.

بیایید فرض کنیم که شما دارای طبع بلغمی هستید. پس می دانید که طبع شما سرد و تر می باشد. برای متعادل کردن طبع بدن، باید از مواد غذایی با طبع گرم و خشک استفاده نمایید. دقت داشته باشید که هر دو مولفه باید رعایت شود. در واقع برای بلغم سوزی شما باید مواد غذایی را هم با طبع گرم و هم طبع خشک مصرف نمایید. پس شما به عنوان یک فرد بلغمی متوجه شده اید که دمنوشی مانند گل گاو زبان برای شما خیلی مناسب نیست. چرا که طبع گل گاو زبان گرم و تر است. در حالی که شما باید از دمنوش های گرم و خشک استفاده کنید.

طرز تهیه طمنوش در سه دقیقه
طرز تهیه دمنوش گیاهی

 

دمنوش مناسب بلغم سوزی

دنبال نسخه عجیب و غریبی نباشید. هر دمنوش با طبع گرم و خشک برای شما مناسب است. فقط کافیست که طبع هر گیاه را سرچ کنید. آنوقت از انواع دمنوش برای کافه هم می توانید استفاده کنید و لذت ببرید. شناخت طبع بدن می تواند به شما این آزادی را بدهد که در هر جایی و هر شرایطی، دمنوش و یا هرگونه مواد غذایی متناسب با طبع خود را پیدا کنید. در همین حد بدانید که دمنوش هایی مانند آویشن، پونه، زنجبیل، سنبل الطیب و از این قبیل که طبعی گرم و خشک دارند، می توانند بدن شما را متعادل کنند.

 

دمنوش مناسب سوداوی ها

سوداوی ها دارای طبع سرد و خشک هستند. تعداد دمنوش های گرم و تر نسبت به گرم و خشک کمتر است. لذا نسبت به بلغمی ها انتخابات محدودتری خواهید داشت. اما با سرچ بیشتر می توانید آنها را پیدا کنید. همانطور که بالاتر هم گفتیم، دمنوش گل گاو زبان برای رفع سودا از بدن بسیار مناسب می باشد. فقط باید به نکاتی توجه داشته باشید. خیلی وقتها ما درباره دمنوش صحبت می کنیم. اما مخاطب انواع دمنوش گیاهی را در ذهن خود متصور می شود. منظور ما از دمنوش گل گاو زبان این نیست که به شکل رایج با سنبل الطیب و ورق های لیمو تهیه کنید. چرا که طبع سنبل الطیب گرم و خشک است و خشکی این گیاه برای شما مناسب نیست. همچنین طبع لیمو سرد است و باعث اسیدی شدن دمنوش شما می شود. پس از هیچکدام از این مواد نباید استفاده نمایید.

دمنوش گل گاو زبان مناسب برای سودایی ها در واقع فقط از برگ های گل گاو زبان تشکیل شده است. رنگ دمنوش باید آبی باشد که نشان از قلیایی بودن مواد تشکیل دهنده آن دارد. پس به این موارد دقت داشته باشید و درباره مواد تشکیل دهنده دمنوش و طبع آن به دقت در اینترنت جستجو نمایید.

دمنوش مناسب برای صفراوی ها

صفراوی ها دارای طبع گرم و خشک هستند. پس دمنوش هایی با طبع سرد و تر برای آنها می تواند بسیار مفید باشد. بیدمشک دارای طبع سرد و تر است. پس می تواند یک انتخاب مناسب برای صفراوی ها باشد که کمی بدن خود را سرد و تر کنند تا به تعادل نزدیک شوند.

دمنوش مناسب برای دموی ها

دموی های عضلانی با طبع گرم و تر باید از دمنوش های گیاهی با طبع سرد و خشک استفاده نمایند. دمنوش آلبالو یک دمنوش میوه ای بسیار مناسب برای دموی ها است که به راحتی تهیه می شود. همچنین می توانید از چای آلبالو هم استفاده نمایید.

ماهی دادن یا ماهیگیری یاد دادن؟

تا اینجای کار سعی کردیم به شما آموزش دهیم که بدون نیاز به مراجعه به پزشک طب سنتی، دمنوش مناسب برای بدن خود را پیدا کنید. در واقع ما به شما ماهی ندادیم؛ بلکه ماهیگیری را به شما یاد دادیم که بتوانید با تهیه انواع دمنوش میوه ای و گیاهی به سلامت بدن خود کمک کنید. اما در ادامه بد نیست که درباره طرز تهیه انواع دمنوش ترکیبی صحبت کنیم. اما قبل از آن به مقدمه ای درباره دمنوش های ترکیبی موجود در بازار خواهیم پرداخت.

انواع دمنوش گیاهی ترکیبی برای …

عبارت آشنایی است. تقریبا در بیشتر سایت ها و عطاری ها و حتی در صفحات دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی این موضوع را می توان مشاهده کرد. بیایید یکبار برای همیشه این موضوع را حل کنیم که نسخه یکسانی برای انسان ها وجود ندارد. دمنوش آرامش، دمنوش ترکیبی ضد استرس، دمنوش لاغری، دمنوش رفع سرماخوردگی و همه این موارد یک دروغ تبلیغاتی است. چرا؟

دمنوش آرامش، دروغ تبلیغاتی

بیایید در ابتدا دمنوش آرامش را با هم بررسی کنیم. دمنوش آرامش متاسفانه در همه جا پیدا می شود. از باشگاه یوگا و طب آیورودا و فروشگاه های مربوط به آن گرفته تا در عطاری ها و … . فرض کنیم که شما دارای استرس و اضطراب هستید. پس یک بسته دمنوش آرامش تهیه می کنید و مصرف می کنید. اما نتیجه نمی گیرید. چون که شما در ابتدا طبع بدن خود را درست نشناخته اید. استرس و اضطراب می تواند دلایلی بسیار زیادی داشته باشد. یکی از شایع ترین آنها، سوداوی بودن بدن است. یعنی بدن فرد سرد و خشک شده است.

حالا بیایید چند مورد از مواد تشکیل دهنده دمنوش آرامش را با هم بررسی کنیم. این دمنوش گیاهی شامل غنچه گل محمدی با طبع معتدل تا کمی سرد و خشک است. این یعنی سم برای بدن یک فرد سوداوی. همچنین دارای سنبل الطیب است که طبعی گرم و خشک دارد. این هم گزینه مناسبی برای  طبع سوداوی نیست. طبع بادرنجبویه گرم و خشک است. در حالی که خشکی از عوامل عدم تعادل سوداوی ها به حساب می آید. متاسفانه طبع نعنا فلفلی هم همینطور است. با چنین دمنوشی، چگونه می توان به آرامش رسید؟

ما صرفا موضوع استرس را از منظر طبع سوداوی ها بررسی کردیم. در حالی که استرس عوامل بسیار زیادی دارد که اگر به درستی درمان نشود، می تواند منجر به بیماری های گسترده روحی و جسمی شود. از افسردگی گرفته تا بیماری های گوارشی

بررسی دمنوش لاغری

فرض کنیم یک فرد به علت بلغمی بودن بدن دچار چاقی شده است. بعضی از افراد دلایلی ژنتیکی دارند. بعضی ها مبتلا به پرخوری عصبی هستند. گاهی هم افراد به دلیل زایمان و یا مصرف داروهای افسردگی و خاص دچار اضافه وزن می شوند. آیا می شود همه اینها را با یک نسخه یکسان با عنوان دمنوش لاغری به وزن ایده آل رساند؟ یک فرد بلغمی باید نوشیدنی با طبع گرم و خشک مصرف نماید. آنوقت دمنوش های لاغری با برندهای مختلف با ترکیب چای سبز و قره قوروت و سنا نه تنها فرد را لاغر نمی کنند، بلکه تعادل بدن را بیشتر بر هم می زنند.

این واقعا خیانت در حق انسان هاست که به خاطر فروش بیشتر، با سلامتی مردم بازی می کنند. به همین دلیل است که بعضی ها از دمنوش لاغری نیوشا نتیجه نمی گیرند. چرا که آن دمنوش لاغری اصلا برای طبع فرد مناسب نبوده است.

از خودشناسی تا سلامتی

ما در تلاش هستیم که در شما این آگاهی را به وجود آوریم تا با شناخت طبع خود، انتخاب های آگاهانه ای را داشته باشید. برای شروع تهیه انواع دمنوش، پیشنهاد می کنیم که از دمنوش های تک محصولی استفاده نمایید. چرا که با یک جستجوی ساده در گوگل می توانید متوجه طبع آن محصول شوید. سپس به مرور بر اساس نیاز بدن خود به تهیه انواع دمنوش های گیاهی مشغول شوید.

دمنوش آماده تهیه نکنید.

دمنوش می تواند گیاهی باشد. همچنین دمنوش های میوه ای هم بسیار پر طرفدار هستند. تفاوتی ندارد که شما دمنوش را برای طعم آن استفاده می کنید و یا انتظار دارویی از آن دارد. پیشنهاد ما این است که برای تهیه یک دمنوش، از انواع دمنوش کیسه ای استفاده نکنید. هر محصولی که نیاز دارید را به تنهایی تهیه کرده و برای مصرف از آن استفاده کنید. در این شرایط شما دارای محصولات متنوع زیادی هستید که حت یمی توانید برای مهمانی های خود، دمنوش های ترکیبی زیبا و خوش عطر و طعمی تهیه کنید. پس از حالا به خود قول بدهید که دمنوش کیسه ای را دور انداخته و همه چیز را به صورت تازه در منزل تهیه کنید. باور کنید که سلامتی ارزش این وقت گذاشتن را دارد.

طرز تهیه انواع دمنوش گیاهی و خواص آنها

ما در این بخش به آموزش تهیه انواع دمنوش خواهیم پرداخت. در ابتدا چند مورد را به صورت ساده و تک محصولی به شما آموزش می دهیم. سپس آموزش دمنوش ترکیبی میوه ای و گیاهی را خواهیم داشت. پس تا انتها همراه ما باشید.

طرز تهیه دمنوش چای سبز

برای دم کردن چای سبز نیاز به آبی با دمای 80 تا 90 درجه دارید. با توجه به اینکه آب جوش دمای 100 درجه دارد، اجازه دهید تا 5 دقیقه آب بماند و یرد شود. سپس آب جوش را روی برگ های چای سبز بریزید. 8 دقیقه بعد برگ ها را از آب  جدا کنید.

طبع دمنوش چای سبز

چای سبز دارای طبع سرد و خشک است. برای معتدل کردن آن معمولا از دارچین، هل و عسل استفاده می شود. اگر دوست ندارید که طعم چای سبز شما با مواد دیگر ترکیب شود، می توانید دمنوش خود را با خرما میل نمایید.

خواص دمنوش چای سبز

چای سبز دارای آنتی اکسیدان بالایی می باشد. به همین دلیل در سلامت پوست اثرگذاری زیادی دارد. همچنین چای سبز در کنار ورزش و رژیم غذایی مناسب می تواند به کاهش وزن شما کمک کند. البته بلغمی ها باید توجه داشته باشند که چای سبز به صورت خالی برای آنها مفید نیست. پس باید از مصلحاتی که در بالا به آن اشاره شد، حتما استفاده نمایند. چای سبز می تواند قند خون و چربی خون را نیز تنظیم نماید.

طرز تهیه دمنوش چای سبز
دمنوش چای سبز

طرز تهیه دمنوش اسطوخودوس

به ازای یک فنجان دمنوش اسطوخودوس، سه قاشق چای خوری و یک فنجان آب جوش را درون قوری چینی بریزید و اجازه دهید تا 5 دقیقه با بخار دم بکشد. برای خرید اسطوخودوس اینجا کلیک کنید.

طبع دمنوش اسطوخودوس

طبع اسطوخودوس گرم و خشک می باشد و برای بلغم سوزی بسیار مفید است. باید توجه داشته باشید که مصرف زیاد آن می تواند باعث خشکی پوست شما شود. پس در مصرف آن اعتدال را رعایت کنید.

خواص دمنوش اسطوخودوس

اسطوخودوس می تواند در کنار رژیم غذایی و ورزش، به کاهش وزن افراد بلغمی کمک کند. همچنین می تواند باعث تنظیم قند خون در بیماران دیابتی و همچنین فشار خون شود.

اسطوخودوس
خواص اسطوخودوس

طرز تهیه دمنوش بابونه

برای تهیه دمنوش بابونه به ازای هر یک فنجان دمنوش، 3 قاشق چای خوری از بابونه را با یک فنجان آب جوش درون قوری چینی بریزید و اجازه دهید که 3 دقیقه با بخار دم بکشد. برای خرید بابونه اینجا کلیک کنید.

طبع دمنوش بابونه

طبع بابونه گرم و خشک است و برای بلغم سوزی بسیار مناسب است.

خواص دمنوش بابونه

از مهم ترین خواص بابونه، کمک به بهبود گوارش است. پیشنهاد می کنیم برای درمان مشکلات گوارشی به پزشک گوارش مراجعه کنید و به درمان در طب سنتی اکتفا نکنید. اما برای پیشگیری از مشکلات گوارشی می توانید دمنوش بابونه را به صورت دوره ای مصرف نمایید.

بابونه
خواص بابونه

طرز تهیه دمنوش بادرنجبویه

یک قاشق چای خوری را به همراه یک فنجان آب روی حرارت قرار دهید تا آب به جوش آید. سپس زیر قوری را خاموش کنید و ده دقیقه صبر کنید تا دمنوش خوب دم بکشد. معمولا این دمنوش را به همراه کمی چوب دارچین و یا یک چهارم قاشق چای خوری زنجبیل رنده شده دم می کنند.

طبع دمنوش بادرنجبویه

طبع بادرنجبویه گرم و خشک است.

خواص دمنوش بادرنجبویه

از مهم ترین خواص دمنوش بادرنجبویه می توان به کاهش درد قاعدگی در خانم ها اشاره کرد. همچنین برای تسهیل دوره یائسگی نیز کاربرد فراوان دارد.

خواص دمنوش بادرنجبویه
دمنوش بادرنجبویه

طرز تهیه دمنوش زنجبیل

به ازای هر یک فنجان دمنوش زنجبیل، یک قاشق چای خوری زنجبیل را با یک فنجان آب جوش درون قوری بریزی و اجازه دهید تا 10 دقیقه دم بکشد. معمولا به این دمنوش یک سر قاشق چای خوری زردچوبه و فلفل سیاه هم اضافه می کنند.

طبع دمنوش زنجبیل

طبع زنجبیل گرم و خشک است.

خواص دمنوش زنجبیل

زنجبیل با طعم قوی و تند خود می تواند به عنوان از بین برنده میکروب مورد استفاده قرار گیرد. همچنین با داشتن مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان، خواص ضد سرطانی دارد. زنجبیل برای درمان سرماخوردگی های مزمن و همچنین بیماری های گوارشی نیز مفید است.

طرز تهیه دمنوش زنجبیل
دمنوش زنجبیل

طرز تهیه دمنوش مریم گلی

برای هر فنجان دمنوش مریم گلی دو قاشق چای خوری مریم گلی نیاز است. آن را به آب جوش اضافه کرده و 10 دقیقه صبر کنید تا خوب دم بکشد. برای خوش عطر شدن آن می توانید از آبلیموی تازه در هنگام سرو استفاده نمایید.

طبع دمنوش مریم گلی

طبع مریم گلی گرم و خشک است.

خواص دمنوش مریم گلی

مریم گلی خاصیت سم زدایی دارد. در واقع برای پاکسازی کبد، کلیه ها و غدد لنفاوی می توانید از این دمنوش بی نظیر استفاده کنید. دمنوش مریم گلی در بهبود کبد چرب در کنار تغذیه و ورزش می تواند اثربخشی زیادی داشته باشد.

طرز تهیه دمنوش مریم گلی
دمنوش مریم گلی

طرز تهیه دمنوش بهار نارنج

این دمنوش با عطر بی نظیر خود می تواند حسابی حال شما را جا بیاورد. برای تهیه دمنوش بهارنارنج کافیست که 10 گرم بهار نارنج را با دو لیوان آب جوش ترکیب کنید و بیست دقیقه صبر کنید تا دم بکشد.

طبع دمنوش بهار نارنج

طبع بهارنارنج گرم و خشک است.

خواص دمنوش بهار نارنج

بهار نارنج برای بالا بردن کیفیت خواب بسیار مفید است. همچنین باعث تقویت قلب می شود. در برخی از اسناد ذکر شده که دمنوش بهار نارنج باعث رفع استرس و خستگی نیز می شود.

طرز تهیه دمنوش بهار نارنج
دمنوش بهار نارنج

طرز تهیه دمنوش آویشن

به ازای یک فنجان دمنوش آویشن، یک قاشق چای خوری آویشن را با یک فنجان آب جوش ترکیب کنید و اجازه دهید با بخار آب دم بکشد. در هنگام مصرف می توانید به آن عسل اضافه کنید. برای خرید عسل طبیعی اینجا کلیک کنید.

طبع دمنوش آویشن

طبع آویشن گرم و خشک است.

خواص دمنوش آویشن

از دمنوش آویشن برای درمان انواع آنفولانزا و سرماخوردگی استفاده می شود. در دوره کرونا دمنوش آویشن می تواند در تسریع بهبودی نقش زیادی را ایفا کند. همچنین دمنوش آویشن برای دردهای قاعدگی بسیار مفید است. دمنوش آویشن برای درمان انواع آفت های دهانی و رفع بوی بد دهان نیز انتخاب مناسبی است.

طرز تهیه دمنوش آویشن
دمنوش آویشن

طرز تهیه دمنوش نعناع

برای تهیه دمنوش نعناع نیاز به آب با دمای 80 درجه داریم. پس در ابتدا آب را بگذارید تا به جوش آید. سپس 5 دقیقه صبر کنید تا دمای آن از 100 پایین بیاید. یک لیوان آب جوش را با دو قاشق غذاخوری نعنای تازه و یا نعناع خشک مخلوط کنید. سپس 15 دقیقه صبر کنید تا مواد روی بخار آب دم بکشد. شما می توانید دمنوش را با یک قاشق عسل میل نمایید.

طبع دمنوش نعناع

طبع نعناع گرم و خشک است.

خواص دمنوش نعناع

نعناع در درمان بیماری های دهان و لثه می تواند مفید باشد. همچنین بوی بد دهان را از بین می برد. ضد نفخ بوده و می تواند برای درمان ناراحتی های گوارشی لحظه ای که از مصرف غذا و سبزیجات که منجر به نفخ معده شده است، استفاده کرد. توجه داشته باشید که مصرف زیاد این نوشیدنی می تواند باعث بروز یبوست شود.

طرز تهیه دمنوش نعناع
دمنوش نعناع

طرز تهیه دمنوش به لیمو

برای تهیه دمنوش به لیمو نیاز به آب جوش با دمای 80 درجه داریم. پس آب جوش را به مدت 5 دقیقه دور از شعله قرار می دهیم تا به دمای مطلوب ما برسد. سپس به ازای هر یک فنجان دمنوش به لیمو یه قاشق غذاخوری برگ به لیمو را به آب جوش اضافه کنید و بین 15 تا 20 دقیقه صبر کنید تا با بخار آب جوش دم بکشد. می توانید همراه دمنوش خود از عسل استفاده نمایید. برای خرید به لیمو اینجا کلیک کنید.

طبع دمنوش به لیمو

طبع به لیمو گرم و خشک است.

خواص دمنوش به لیمو

دمنوش به لیمو یک دمنوش بلغم سوز است. می تواند روی بالا رفتن کیفیت خواب اثر مثبت داشته باشد. همچنین برای دردهای مفاصل، ایمنی بدن و همچنین کاهش تب بسیار مفید است.

طرز تهیه دمنوش به لیمو
دمنوش به لیمو

طرز تهیه دمنوش رزماری

به ازای یک فنجان دمنوش رزماری، یک قاشق چای خوری از برگ آن را با یک فنجان آب جوش ترکیب کنید و اجازه دهید بین 10 تا 15 دقیقه بماند و خوب دم بکشد. رزماری دارای عطر تندی است. به همین دلیل به طور معمول آن را یک قاشق چای خوری چای سبز و یک غنچه گل محمدی دم می کنند.

طبع دمنوش رزماری

طبع رزماری گرم و خشک است.

خواص دمنوش رزماری

از دمنوش رزماری می توانید برای بهبود کیفیت خواب استفاده نمایید. همچنین برای درمان سردرد نیز مفید است. در کنار رژیم و ورزش منظم می تواند به کاهش وزن در افراد بلغمی نیز بسیار مفید باشد.

خواص دمنوش رزماری

طرز تهیه دمنوش گل محمدی

به ازای یک فنجان دمنوش گل محمدی، دو غنچه خشک گل محمدی را با یک فنجان آب درون قوری بریزید و 3 دقیقه آن را بجوشانید. سپس آن را صاف کرده و نوش جان کنید. برای خرید غنچه گل محمدی مرغوب اینجا کلیک کنید.

طبع دمنوش گل محمدی

طبع گل محمدی و یا طبع غنچه گل محمدی معتدل است. اما کمی به سمت سرد و خشکی گرایش دارد.

خواص دمنوش گل محمدی

گل محمدی دارای عطر بسیار مطلوبی است که برای ما ایرانی ها به گونه ای نوستالژی محسوب می شود. پزشکان معتقدند حتی بوییدن گلاب می تواند باعث رهایی از افسردگی شود. لذا می توانید از دمنوش گل محمدی برای رسیدن به  آرامش استفاده نمایید.

 

طرز تهیه دمنوش ویتامین سی

برای تهیه دمنوش ویتامین سی لازم است که آب ن

دمنوش گیاهی
دمنوش غنچه گل محمدی

صف پرتقال و آب یک لیمو ترش سنگی را گرفته و از صافی رد کنید. سپس آب لیمو و آب پرتقال را درون یک قوری بریزید. به آن یک تکه متوسط چوب دارچین، نصف قاشق چای خوری زنجبیل و دو قاشق چای خوری چای سبز اضافه کنید. روی این مواد، یک لیوان آب جوش بریزید. قوری را روی کتری در حال جوش قرار دهید و 15 دقیقه صبر کنید تا خوب دم بکشد.

طبع دمنوش ویتامین سی

با توجه به ترکیب مواد، طبع این دمنوش معتدل است.

خواص دمنوش ویتامین سی

این دمنوش دارای ویتامین سی است و برای سرماخوردگی بسیار مفید است. همچنین زنجبیل هم برای درمان سرماخوردگی یک انتخاب عالی است.

 

دمنوش ویتامین سی
دمنوش ترش

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *