آشنایی با طبع بلغمی و درمان آن

آشنایی با طبع بلغمی و درمان آن

 

همان طور که در مقاله آشنایی با طبع بدن در طب سنتی گفته شد، بدن میتواند دارای چهار نوع طبع و یا خلط باشد. هر یک از این طبع ها که ميزان شان از حد استاندارد و نورمال بیش تر شود، در اصلاح میگوییم که آن طبع بر فرد غلبه کرده است. غلبه طبع مشکلات بسياري براي بدن ایجاد ميکند. همانطور که در مقاله مذکور گفته شد، هدف ما باید به تعادل رساندن بدن باشد. یعنی بدن سالم بدنی معتدل است. ما در این مقاله قرار است درباره غلبه بلغم در بدن صحبت کنیم. همچنین به سوالاتی مانند “طبع بلغمی چه خصوصیاتی دارد” و “طبع بلغمی چه چیزهایی باید بخورد” پاسخ خواهیم داد. چرا که این سوالات، همواره در لیست سوالات رایج افراد بلغمی قرار دارد.

طبع بلغمی طبعی سرد و تر است که برای معتدل کردن آن لازم است که فرد غذاهایی با طبع گرم و خشک مصرف کند. یکی از مهم ترین ویژگی های افراد بلغمی، شکم بزرگ و چاقی است. در وقاع اگر فرد مشکل طبع بلغمی خود را با غذای گرم و خشک رفع کند، به مرور شاهد لاغر شدن و سفت شدن عضلات خود خواهد بود.

 

طبع بلغم و مشخصات فرد بلغمی چیست؟

ميزان بلغم در انسان سالم یک درصد است. پس اگر میزان آن از یک درصد بیشتر شود، بلغم در فرد غالب می شود. بلغم ماده ای تر و لزج مانند است. چیزی شبیه سفیده تخم مرغ که بالا رفتن میزان آن در بدن می تواند مشکلات زیادی را در فرد پدید آورد.

به طور کلی پوست و مو بهترین و راحت ترین راه براي شناخت مزاج اشخاص است و موی تیره و خشن علامت شخصی با مزاج گرم و موی روشن و نازک( لَخت) علامت شخصی با مزاج سرد است. دم و صفرا گرم هستند، سودا و بلغم سرد هستند. افراد بلغمی علاوه بر پوست و موی روشن و شفاف دچار چاقی شکمی و قدری هم چاقی از ناحیه پهلو می باشند که البته با تعدیل بلغم خود و روی آوردن به استفاده موادی که گرم و خشک هستند مانند خرما و زیره و اسپند و… می توانند از چاق شدن مفرط جلوگيري به عمل آورند.

 

درمان شکم بزرگ
درمان چاقی در افراد با طبع بلغمی

 

غلبه بلغم

زمانی که در فردی طبع بلغم غالب شود زبان به رنگ سفید تمایل دارد. یعنی رنگ زبان صورتی و پررنگ نیست. فرد حس سرما ميکند و در موقع غلبه بلغم تمامی یا برخی از حالات زیر هم در فرد دیده ميشود :

ترشی دهان
سپیدی بدن
پوست شل و آبدار
زود سفید شدن موها
سردي دست و پا
دیر هضم شدن غذا ( توقف زیاد غذا در معده و آروغ زدن ترش)
خواب آلودگی و زیاد خوابیدن
جاری شدن آب از دهان در خواب
رقیق بودن آب بينی ( ترشح زیاد بینی )
فراموشی و کند ذهني
کم حواسی
زيادي دفع ادرار
سستی و ضعف
دفع ادرار با فشار زیاد
ریزش مو زودتر از زمان مقرر
درد معده
قولنج( درد کمر و گردن و شانه ها)
گرفتگی ماهیچه های پشت و گردن
زانو درد و پا درد
بیماري پارکینسون
بیماري پیسی
نقرس (gout)
تنگی نفس
تپش قلب( بالاخص در موقع بلند شدن از خواب)
سرفه زیاد
ضعف مثانه
لک های قهوه ای در چشم

برخی از علایم فوق خیلی زود در فرد ظاهر میشود و برخی ديگر در اثر توجه نکردن به طبع و عدم اصلاح تغذیه، در طولانی مدت بروز ميکنند. پزشکان طب سنتی علت آن را خوردن غذاها و موادی که طبع سرد دارند میدانند. همچنین براي اصلاح و درمان خوردن بلغم، استفاده از گوشت گوسفند و شتر، ادویه جات و گرمی جات و استفاده نکردن سردي جات را سفارش ميکنند.

 

غذاهای مضر برای افراد بلغمی

غذاهای لبنیات، سرکه، ترشی و لیته، شور، سیب زمینی، عدس، قارچ، گوشت گاو و گوساله، گوشت سفید( براي رماتیسمی ها بد بوده و درد را زیاد می کند)، چای، قهوه، نسکافه، میوه ترش و نرسیده، نارنگی، کیوی، خیار پوست کنده، لیمو شیرین، سوپ جو، روغن نباتی، کره گیاهی، نوشابه، برنج، سوسیس و کالباس و فراورده هایی از این قبیل برای بلغمی مزاج ها مناسب نیستند.

 

طبع بلغمی چی بخوره
غذای مناسب برای بلغمی ها

 

غذاهای مفید برای بلغمی مزاج ها

گوشت (شتر، گوسفند، کبوتر، سار، گنجشک)، ادویه جات (هل – دارچین – زنجبیل – زیره – زعفران – زنیان – سیر – موسیر – خردل)، سبزیجات (کرفس – نعناع – ریحان – جعفری – ترخون – مرزه)، کلم، مارچوبه، نخود، گردو هندی، قدومه شیرازی، کدو حلوایی، لیمو ترش، گندم.

 

طبع بلغمی چی بخوره؟
غذای مناسب برای بلغمی ها

 

رژیم غذایی مناسب برای افراد با طبع بلغمی

تا اینجا درباره کلیات رژیم غذایی بلغمی ها صحبت کردیم. اما بد نیست که بدانیم یک فرد بلغمی برای سه وعده غذایی، چه چیزهایی را مصرف کند تا به تعادل در طبع برسد.

 

بهترین صبحانه برای بلغمی ها

صبحانه یکی از وعده‌های مهم غذایی است که نه‌تنها در سلامتی، بلکه در بهبود متابولیسم افراد موثر است. برای مزاج بلغمی مصرف برخی از مواد غذایی در صبحانه می‌تواند به رسیدن به تعادل در طبع کمک کند و از تجمع بیشتر بلغم در بدن آن‌ها جلوگیری کند. در ادامه مواد غذایی مناسب برای طبع بلغمی در وعده صبحانه را برایتان آماده کرده ایم.

تغذیه بلغمی ها
رژیم غذایی بلغمی ها

 

صبحانه مناسب برای بلغمی ها

 • تخم مرغ عسلی یا تخم مرغ که به طور کامل سفت ویا برشته نشده باشد.
 • مصرف پنیر به همراه گردو، زیره یا سیاه‌دانه و عدم مصرف آن به صورت تنها
 • مصرف بسیار کم شیر گرم شده، حتماً با مقدار کمی عسل یا گلاب
 • انواع نان همچون نان سنگک و عدم مصرف نان جو
 • مصرف خامه و سرشیر گاوی، تنها به مقدار بسیار محدود و کم و حتماً به همراه عسل ویا مربای سیب یا زنجبیل
 • ارده کنجد همراه با عسل و یا شیره انگور

 

نکات مهم در بهترین صبحانه برای بلغمی ها

همانطور که گفته شد، افراد با طبع بلغمی بهتر است از مصرف چای، قهوه و نسکافه برای صبحانه خودداری کنند و یا مقدار آن را بسیار محدود نمایند. همچنین مصرف مواد لبنی برای افراد با طبعبلغمی ممنوع است، مگر اینکه با مصلح‌هایی که در بالا گفته شد، مصرف شوند.

بهترین ناهار برای بلغمی‌ها

با وجود اینکه طب سنتی صبحانه را مهم ترین وعده غذایی در روز می داند، اما افراد بر حسب عادت، وعده ناهار را مهم ترین وعده غذایی در روز دانسته و برای آن بیشتر برنامه ریزی میکنند. به همین دلیل هر رژیم غذایی که داشته باشید باز هم وعده ناهار در آن وجود دارد. پس بهتر است در ابتدا نوع مزاج خود را شناخته و سپس بر اساس آن مواد غذایی مناسب را برای ناهار خود انتخاب کنید. حال با هم بررسی کنیم که چه مواد غذایی برای ناهار بلغمی ها مناسب است.
این غذا‌ها عبارتند از: آبگوشت با گوشت گوسفندی، انواع خورشت با فلفل، غذا‌هایی که به صورت کبابی تهیه می‌شوند، انواع آش و سوپ به ویژه آش و سوپی که به همراه ادویه‌های گرم و خشک طعم دار شده باشند، ماست و اسفناج و خورشت آلو اسفناج
موارد نام برده شده چند غذای محدود است، اما بد نیست بدانید که بهترین ناهار برای بلغمی‌ها به همین موارد ختم نمی‌شود. بلغمی‌ها می‌توانند وعده‌های ناهار خود را بسیار متنوع انتخاب کنند. به طور کلی مصرف مواد غذایی که در ادامه نام برده می‌شوند به عنوان وعده ناهار برای بلغمی‌ها مشکلی ندارد. در نتیجه شما می‌توانید به جز غذا‌های ذکر شده، غذا‌های دیگر را هم به عنوان وعده ناهار برای بلغمی‌ها امتحان کنید. البته به شرط اینکه از مواد اولیه‌ای استفاده شود که در ادامه بیان می‌کنیم.
انواع کلم، گردو، لیمو ترش، نخود، گندم، مارچوبه، قورمه شیرازی، کدو حلوایی، گوشت شتر، گوشت گوسفند، گوشت کبوتر، گوشت سار و گوشت گنجشک، ادویه جات گرم نظیر دارچین، زیره، زعفران، سیر، زنیان و. .
ناهار افراد بلغمی
غذای مناسب بلغمی ها

 

دمنوش مناسب برای بلغمی‌ها

مصرف دمنوش ها یکی از بهترین راهکارها در معتدل کردن بدن است. فقط کافیست که بدانید چه دمنوشی برای شما مفید است.

به منظور آماده‌سازی دمنوش‌هایی با طبع گرم می‌توانید از ادویه‌های گرم نظیر دارچین، زعفران، زنجبیل و. . استفاده کنید. استفاده از دمنوش و ادویه‌های گرم با بالا بردن متابولیسم و سوخت و ساز بدن سبب کاهش وزن می‌شود. اگر به دنبال کاهش وزن هستید، فراموش نکنید که بهتر است از دمنوش‌هایی که دارای طبع سرد هستند دوری کنید.

ما در ادامه به معرفی  دمنوش های مناسب برای طبع بلغمی پرداخته ایم.

 • دمنوش به لیمو 

دمنوش به لیمو از نظر طبع‌شناسی دارای طبعی گرم و خشک است. به همین دلیل این دمنوش برای افراد بلغمی مناسب بوده و به آن‌ها برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام کمک می‌کند. گیاه به لیمو دارای ترکیباتی به نام ترکیبات فنول است که این ترکیبات فنول بر روی سم زدایی بدن مؤثر بوده و همچنین سبب از بین رفتن رادیکال‌های آزاد می‌شوند.
در خصوص میزان آنتی اکسیدان‌های موجود در این دمنوش هم باید بدانید که میزان آنتی اکسیدان‌های آن به طور تقریبی با میزان آنتی اکسیدان‌های موجود در چای سبز برابر است. این برابری در حالی است که دمنوش به لیمو در مقایسه با چای سبز طعم ملایم و بهتری دارد. آماده‌سازی این دمنوش هم بسیار آسان بوده و به این منظور به مقداری آب جوش و به لیمو نیاز دارید.
یک فنجان آب جوش را درون قوری بریزید و سپس یک قاشق غذا خوری به لیموی خشک شده به آب درون قوری اضافه کنید. سپس به مواد درون قوری 10 دقیقه زمان بدهید تا دم بکشد، به همین آسانی دمنوش به لیمو شما آماده است. برای طعم بهتر دمنوش بعد از آماده‌سازی می‌توانید یک قاشق غذا خوری عسل به آن اضافه کرده و دمنوش خود را میل کنید.
دمنوش به لیمو
دمنوش به لیمو مناسب برای بلغمی ها
 • دمنوش به لیمو و آویشن

دمنوش‌های گیاهی بسیار متنوع و گسترده هستند. در این بین دمنوش‌ها ترکیبی که خود از ترکیب دو یا چند دمنوش تهیه می‌شوند، به تنوع هر چه بیشتر دمنوش‌ها کمک می‌کنند. دمنوش‌های ترکیبی خواص و فوایدی بیشتری داشته و در بیشتر موارد طعم آن‌ها هم خوش آیند‌تر است. یکی از این دمنوش‌های ترکیبی دمنوش به لیمو و آویشن نام دارد. این دمنوش دارای طبع گرم بوده، از این رو به افراد بلغمی توصیه می‌شود.
دمنوش به لیمو و آویشن خواص زیادی دارد که از آن جمله می‌توان به مؤثر بودن بر روی تقویت حافظه و همچنین کمک به بهبود مشکلات معده افراد سرد مزاج اشاره کرد. از طرفی دیگر خود گیاه آویشن خواص بی‌نظیری برای پوست و مو داشته و مصرف منظم آن سبب از بین رفتن شوره و ریزش مو شده و همچنین در درمان جوش صورت نیز مؤثر می‌باشد.
موارد گفته شده را می‌توان از جمله مشکلات رایج در بین افراد بلغمی دانست و با مصرف آویشن تا حد زیادی می‌توانید این عوارض را کنترل و درمان کنید. آویشن با خواص ضد التهابی برای رفع اختلالات تنفسی و همچنین بهبود سرفه نیز مؤثر است. با تهیه دمنوش به لیمو و آویشن می‌توانید از تمام این مزایا در کنار مزایای به لیمو بهره‌مند شوید.
طرز تهیه دمنوش به لیمو و آویشن
دمنوش به لیمو و آویشن در درمان بلغم
 • دمنوش دارچین 

دمنوش دارچین در بین خانواده‌های ایرانی محبوبیت زیادی داشته و به همین دلیل بسیاری از افراد با این دمنوش شگفت‌انگیز و خواص آن آشنایی دارند. اگر بلغمی مزاج هستید با مصرف منظم دمنوش دارچین تا حد زیادی می‌توانید بر بلغم خود غلبه کنید. یکی از مهم‌ترین خواص دارچین کنترل کلسترول بد و چربی خون است.
از طرفی دیگر مصرف این دمنوش تا حدودی سبب می‌شود تا احساس سیری کنید و از این طریق سبب شده تا میزان کالری دریافتی شما کاهش یافته و در نتیجه لاغر شوید. به همین دلیل است که یکی از بهترین پیشنهاد‌ها به عنوان درمان خانگی بلغم شکم استفاده منظم از دمنوش دارچین است. دارچین بر روی کنترل و بهبود دیابت هم تأثیرات مثبتی داشته از این رو به افراد مبتلا به دیابت پیشنهاد می‌شود تا چای خود را با دارچین طعم دار کنند تا از این طریق میزان قند خون آن‌ها کنترل شود.
به منظور غلبه بر بلغم با استفاده از دمنوش دارچین توصیه می‌شود تا روزانه دو تکه چوب دارچین را خرد کرده و سه فنجان آب جوش را به آن‌ها اضافه کنید و به مدت 30 دقیقه صبر کنید تا دارچین دم بکشد. بعد از گذشت این زمان دمنوش شما آماده است. می‌توانید آن را با یک قاشق عسل طبیعی شیرین کرده و میل کنید.
دمنوش دارچین
خواص دمنوش دارچین
 • دمنوش بابونه

در رژیم برای بلغمی‌ها بهتر است تا دمنوش بابونه به عنوان یک درمان مؤثر برای بلغم گنجانده شود. به طور کلی خواص بی‌نظیر دمنوش بابونه سبب شده تا در بیشتر رژیم‌های غذایی از این دمنوش پر فایده استفاده کنند. طبع گرم دمنوش بابونه آن را برای بلغمی‌ها مناسب کرده است.
دمنوش بابونه علاوه بر درمان بلغم فواید دیگری هم دارد که از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد: بهبود زخم دهان، کاهش اضطراب و درمان افسردگی، درمان بی‌خوابی و مشکلات گوارشی و. . دمنوش بابونه دارای خاصیتی است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند، به همین دلیل پیشنهاد می‌شود تا هنگام بیماری و سرماخوردگی خوردن این دمنوش را فراموش نکنید.
دمنوش بابونه
طرز تهیه دمنوش بابونه
 • دمنوش زنجبیل 

زنجبیل، گیاهی با طبع گرم است در نتیجه دمنوش این گیاه برای افراد بلغمی بسیار مناسب می‌باشد. زنجبیل یک گیاه ضد التهاب بسیار قوی است و از این رو برای درمان و بهبود بیماری‌هایی نظیر مشکلات روده، آرتروز و قاعدگی دردناک مفید و مؤثر می‌باشد. از طرفی دیگر زنجبیل بر روی کاهش قند، اضافه وزن و چربی هم تأثیرات مثبتی دارد.
برای آماده‌سازی دمنوش زنجبیل به مقداری زنجبیل نیاز دارید که آن‌ها را در یک فنجان آب جوش ریخته و به مدت 10 دقیقه صبر کنید تا دمنوش شما آماده شود. دمنوش زنجبیل برای افرادی که رژیم دارند مناسب است به همین دلیل می‌توان آن را در رژیم برای بلغمی‌ها قرار داد.

 

دمنوش زنجبیل 
خواص دمنوش زنجبیل
 • دمنوش بهارنارنج

بهار نارنج هم از دیگر گیاهانی است که مصرف آن به افراد بلغمی توصیه می‌شود. دمنوش بهارنارنج دارای طبع گرم خشک بوده و این دمنوش همانند خود بهارنارنج غنی از مواد معدنی و ویتأمین‌های مورد نیاز بدن است. دمنوش بهارنارنج خواص بی‌نظیری داشته که از آن جمله می‌توان به بهبود تپش قلب، بهبود رفلاکس معده، درمان مشکلات پوستی و ریوی و. . اشاره کرد.
آماده‌سازی این دمنوش هم همانند دیگر دمنوش‌های گیاهی بسیار آسان است. به این منظور کافی است که 2 قاشق مربا خوری گل بهارنارنج را به 2 لیوان آب جوش اضافه کرده و 20 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. به این ترتیب دمنوش شما آماده است می‌توانید آن را به تنهایی یا به همراه عسل میل کنید.
دمنوش بهارنارنج
خواص دمنوش بهارنارنج
 • دمنوش بادرنجبویه

از جمله دمنوش‌های مؤثر بر روی لاغری افراد بلغمی، می‌توان به دمنوش بادرنجبویه اشاره کرد. این دمنوش علاوه بر درمان بلغم فواید دیگر هم دارد نظیر: بهبود زخم، کاهش استرس و اضطراب، کاهش میزان کلسترول خون و پیشگیری از بروز مشکلات قلبی و عروقی. به منظور تهیه این دمنوش مغذی به یک قاشق غذا خوری بادرنجبویه نیاز دارید.
این مقدار از بادرنجبویه را با دو لیوان آب جوش اضافه کرده و 15 دقیقه به آن زمان بدهید تا دم بکشد. دمنوش بادرنجبویه به خودی خود برای افراد بلغمی بسیار مؤثر است، با این وجود اضافه کردن عسل یا نبات به این دمنوش فواید آن را بیشتر می‌کند.
دمنوش بادرنجبویه
طرز تهیه دمنوش بادرنجبویه
 • دمنوش گل گاو زبان

دمنوش گل گاو زبان را می‌توان یکی از محبوب‌ترین دمنوش‌ها در بین ایرانیان دانست که استفاده از آن رواج زیادی دارد و افراد بیشتر برای آرامش بخش بودن از این دمنوش استفاده می‌کنند. بهتر است بدانید خواص آرامش بخشی تنها یکی از مزایای این دمنوش پرخاصیت است و دمنوش گل گاو زبان هم از دیگر دمنوش‌های مناسب برای درمان بلغم محسوب می‌شود.
اگر از سنگ مثانه یا سنگ کلیه در رنج هستید، بهتر است از خواص بی‌نظیر دمنوش گل گاو زبان غافل نشوید. این دمنوش بر روی درمان حساسیت پوستی و اگزما هم مؤثر است. به منظور آماده‌سازی دمنوش گل گاو زبان یک قاشق غذا خوری از این گیاه پر خاصیت را درون یک فنجان آب جوش ریخته و 20 دقیقه صبر کنید تا دمنوش شما آماده شود.
دمنوش گل گاو زبان
طرز تهیه دمنوش گل گاو زبان

ورزش مناسب برای بلغمی‌ها

ورزش کردن یکی از بهترین فعالیت‌هایی است که هر شخص می‌تواند داشته باشد. جالب است بدانید ورزش مناسب می‌تواند برای غلبه بر بلغم نیز مؤثر باشد. در این خصوص مهم‌ترین سؤالی که مطرح می‌شود این است که برای غلبه بر بلغم از چه ورزش‌هایی استفاده کنیم؟ برای اینکه ورزش کردن شما مؤثر باشد باید علاوه بر توجه به نوع ورزش انتخاب شده به شدت انجام و مدت زمان انجام آن نیز توجه داشته باشید.
به طور کلی ورزش کردن به دفع سموم از بدن کمک می‌کند. برای اینکه ورزش کردن شما مؤثر واقع شود بهتر است برای آن برنامه منظم داشته و طبق برنامه و در زمان‌های تعیین شده آن را انجام دهید. افراد با مزا‌ج‌های مختلف به ورزش نیاز دارند. اما این نیاز به ورزش در افراد بلغمی بیشتر دیده می‌شود و این مورد به دلیل مزاج آن‌ها است. برای افراد با مزاج بلغمی بیشتر انجام دادن ورزش‌های هوازی مناسب است.
از جمله ورزش‌های هوازی هم می‌توان به دویدن سریع اشاره کرد. به طور کلی هر ورزشی که نیاز به تحرک زیادی داشته باشد و آن را در محیط باز و زیر آفتاب بتوان انجام داد، یک ورزش هوازی محسوب می‌شود. اگر هم شرایط رفتن به فضای باز را ندارید، می‌توانید از یک سالن ترجیحا گرم برای انجام دادن ورزش‌های هوازی خود استفاده کنید. از موارد توضیح داده شده می‌توان نتیجه گرفت ورزش مناسب بلغمی‌ها ورزش‌های پر تحرک است.
در مقابل انجام ورزش‌های کم تحرک نظیر اسکی به هیچ عنوان به افراد بلغمی توصیه نمی‌شود. افراد بلغمی مزاج بهتر است از شنا کردن به ویژه شنا در آب سرد خودداری کنند. همچنین سونای مرطوب گزینه مناسبی برای این افراد محسوب نمی‌شود و افراد بلغمی اگر می‌خواهند از سونا استفاده کنند، بهتر است سونای خشک را انتخاب کنند.
در خصوص انتخاب ورزش توسط افراد بلغمی یک نکته جالب وجود دارد و آن هم تمایل این افراد به انجام ورزش‌هایی است که برای آن‌ها مناسب نمی‌باشد. در توضیح این مورد باید گفت که افراد بلغم بیشتر دچار اضافه وزن و چاقی هستند. این اضافه وزن سبب می‌شود تا هنگام انتخاب ورزش، تمایل بیشتری به انتخاب ورزش‌های کم تحرک نظیر شنا داشته باشند. این افراد باید توجه داشته باشند که انتخاب ورزش‌های کم تحرک نه تنها به کاهش وزن آن‌ها کمک نمی‌کند. بلکه ممکن است در برخی موارد انجام ورزش نامتناسب با مزاج شخص، سبب شود تا سلامت فرد با اختلال مواجه شود.
دویدن برای بلغمی ها مفید است؟
ورزش مناسب بلغمی ها
ما در این مقاله سعی کردیم موارد مهم در تغذیه و سبک زندگی افراد بلغمی را بنویسیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

3 نظر

 1. This is exactly what i was looking for, thank you so much for these tutorials

  1. It would be great to try this theme for my businesses

 2. What a nice article. It keeps me reading more and more!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *