آشنایی با طبع بدن

آیا از طبع بدن خود اطلاع داری؟

یکی از مهم ترین مواردی که هر فردی باید درباره خود بداند، آشنایی با طبع بدن است. چرا که درمان بسیاری از بیماری ها و همچنین تغذیه سلامت در گرو شناخت صحیح از طبع بدن است. ما در این مقاله قصد داریم به صورت کامل و جامع درباره انواع طبع بدن با

‏‌شما صحبت کنیم. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید

آشنایی با طبع های منفرد و مرکب

در طب ایرانی، چینی و اسپانولی همواره به شناخت طبع ها پرداخته شده است. در این بین افرادی مانند جالینوس، سقراط و ابن سینا هم در این رابطه تحقیقاتی انجام داده اند. نتیجه این تحقیقات، دسته بندی افراد به 9 دسته است. این 9 دسته دارای 4 دسته منفرد، 4 دسته مرکب و یک دسته معتدل است. اما این دسته ها شامل چه مواردی هستند؟

 

دسته منفرد:

 1. طبع سرد
 2. طبع گرم
 3. طبع تر
 4. طبع خشک

دسته مرکب:

 1. سرد و تر
 2. سرد و خشک
 3. گرم و تر
 4. گرم و خشک

و دسته آخر که دسته معتدل نامیده می شود.

 

با توجه به بررسی های انجام شده به این نتیجه رسیدند که دسته معتدل و منفرد، در بین افراد خیلی رایج نیست. چرا که بیشتر افراد دارای طبعی مرکب هستند. پس برای هر کدام از این دسته ها نامی قرار دادند.

 1. سرد و تر که به آن طبع بلغمی می گویند.
 2. سرد و خشک که به آن طبع سودایی گفته می شود.
 3. گرم و تر که به آن طبع دموی گفته می شود.
 4. گرم و خشک که به آن طبع صفراوی گفته می شود.

 

طبع بدن من چیست؟

یکی از سوالات رایج بین افراد این است که “طبع بدن من چیه”. در ادامه به جواب این سوال خواهیم پرداخت.

بسیاری از بیماری هایی که افراد با آن مواجه هستند، در اثر به هم خوردن طبع بدن افراد است. هدف ما باید به تعادل رساندن طبع خود باشد. پس باید با شناخت طبع خود، از مواد غذایی مناسب استفاده کنیم. همین غذای متناسب با بدن شما، در واقع مانند یک داروی معتدل کننده برای بدن شما عمل می کند. پس باید بدانید که طبع شما چیست.

 

مزاج شناسی
طبع شناسی در طب سنتی

 

از کجا بفهمیم که طبع بدن ما چیست؟

راه های مختلفی برای این موضوع وجود دارد. شما می توانید به یک پزشک طب سنتی مراجعه کنید تا با پرسیدن چند سوال، طبع بدن شما را سنجیده و به شما راهکارهای رسیدن به طبع معتدل را بگوید. برخی از پزشکان، تشخیص طبع بدن با مشاهده زبان را به صورت حرفه ای انجام میدهند. یعنی صرفا با مشاهده زبان شما، متوجه طبع بدن می شوند.

شما می توانید از روی رفتارها و ظاهر بدن خود متوجه طبع خود شوید. ما در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

 

مزاج سودایی یا سرد و خشک

اصولا چهره تیره و پوست خشک و کم‌آبی دارند. غلظت خود آن‌ها بالاست و معمولا دچار سوزش سر معده، گرفتگی عضلات پشت ساق پا، گرفتگی گلو، اشتهای کاذب و لکه‌های تیره پوستی هستند. اصولا در فصل بهار از نظر روحی و جسمی در وضعیت بهتری نسبت به پاییز هستند. از نظر روحی نیز مدام بی‌قرار هستند و خواب‌های آشفته می‌بینند. طبق گفته متخصصان، اگر سبک زندگی و تغذیه آن‌ها با مزاج درمانی اصلاح نشود؛ احتمالا دچار مشکلات روانی نگران‌کننده می‌شوند.

مزاج بلغمی یا سرد و ‌تر

چهره سفیدی دارند و پوست آن‌ها سرد، لطیف و درخشان است. به همین دلیل گاهی به دلیل رطوبت زیاد پوستی، پوستشان بخصوص در زیر چشم و گلو چروک می‌خورد. تولید زیاد بزاق، احساس تشنگی زیاد، نرم و لطیف بودن گوشت بدن و رفلاکس‌های معده مداوم از ویژگی‌های معمول افراد بلغمی است. بسیار صبور و پرحوصله هستند، آرام حرف می‌زنند و حتی به آرامی کارهای خود را انجام می‌دهند.

خوردن ماست و دوغ برای آن‌ها حس خوبی ندارد و وضعیت معمول خوش‌خوابی، افت حافظه، ادرار صبحگاهی کمرنگ و زبان با پرزهای تحلیل‌رفته و گاهی پوشیده از جرم سفید آن‌ها را تشدید می‌کند. اصولا در فصل زمستان بیماری‌های آن‌ها زیاد می‌شود.

مزاج صفراوی یا گرم و خشک

گاهی چهره و سفیدی چشم آن‌ها به زردی می‌زند. اکثرا بینی و زبان آن‌ها خشک است و گاهی حس تلخی دارد. در حالی که عطش آن‌ها زیاد است؛ اما اشتهای کمی دارند. به خوبی لاغر می‌مانند و حافظه عالی دارند. از آنجایی که تحریک‌پذیر هستند، خواب کمی دارند و متاسفانه زود عصبانی می‌شوند.

پوستی کدر و خشک و همیشه بدن گرمی دارند. به همین دلیل به سرما علاقه زیادی دارند. تمایل دارند سریع راه بروند و با عجله حرف می‌زنند. بیشتر بیماری‌های آن‌ها در فصل تابستان و بخصوص در سنین جوانی بروز می‌کند.

مزاج دَمَوی یا گرم و تر

اکثرا رنگ چهره، زبان و چشم آن‌ها سرخ و هیکل قوی و درشتی دارند. معمولا کسل هستند و به همین دلیل خواب سنگین و زیادی دارند. قبل و بعد از خواب مدام دهان‌دره می‌کنند و حتما باید بدن خود را کش‌وقوس بدهند. بسیار اجتماعی و خوش‌اخلاق هستند و دوست دارند در جمع بگو و بخند کنند.

شجاع هستند و مدیریت عالی دارند؛ اما مطالب جدید را به سرعت درک نمی‌کنند و گاهی هم زود فراموش می‌کنند. برخلاف مزاج صفراوی، مزه دهان این افراد شیرین است. گاهی ممکن است دچار خونریزی بینی و لثه شوند. اکثر اختلالات آن‌ها در فصل بهار بروز می‌کند.

 

درمان طبع بلغمی
طبع شناسی در طب سنتی

 

اهمیت غذا در معتدل کردن بدن

بهترین طبع برای بدن چیست؟ این یکی از مهم ترین سوالاتی است که هر فرد باید بعد از شناخت طبع بدن خود به دنبال پاسخ آن باشد. قطعا طبع معتدل بهترین طبع برای بدن است. اما چه طور به طبع معتدل برسیم؟

فرض کنید که شما دارای طبع بلغمی هستید. در واقع بدن شما سرد و تر است. برای رسیدن به یک طبع معتدل، شما باید از مواد غذایی با طبع گرم و خشک استفاده کنید. معمولا افراد بلغمی دارای اضافه وزن هستند. گوشت بدن آنها شل است. حال با رعایت مواد غذایی، متوجه خواهید شد که حجم بدن شما کم می شود. همچنین ماهیچه بدن از حالت شل بودن خارج می شود.

اما فقط رعایت مواد غذایی، برای متناسب کردن ظاهر نیست. بلکه شناخت طبع می تواند به درمان بسیاری از بیماری ها کمک کند. برای مثال ما با نوعی میگرن به نام میگرن سرد مواجه هستیم که فرد با طبع سودایی دچار آن می شود. همین فرد با مصرف مواد غذایی گرم و تر می تواند به سادگی فاصله بین میگرن های خود را زیاد و شدت آن را کم کند.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *